دوشنبه
۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
کد خبر : 2495
۲۱ اسفند ۱۴۰۲؛ ساعت ۵:۴۳
0 views

 

بهشهر بیدار- کمتر از ۱۰ روز  به عید نوروز، زمان باقی مانده است و با وجود اینکه همواره بازار شب عید به یادماندنی ترین بازار برای فعالان بازار و مردم بوده است، این روزها اما بالا رفتن قیمت ها، کاهش قدرت خرید مردم، بی ثباتی ارز، قیمت بالای طلا، شتاب بالا در بازار خودرو و مردمی که توان خرید ندارند را تنها به تماشاچی ویترین های رنگارنگ و بازار را به نمایشگاه تبدیل کرده است.

بازار بهشهر نیز همچون دیگر بازارهای مازندران و کشور ، این روزها با کسادی مواجه است و با توجه به اینکه قیمت کالا و خدمات در خوش بینانه ترین حالت چندین برابر افزایش  یافته است، موجب شد که مردم قدرت خریدشان کم و کمتر شود.

قدرت خرید مردم این روزها نفس های آخر را می کشد و در کنار کم شدن توان خرید مردم، برخی بر این باورند که تنوع مناسب در بازار بهشهر وجود ندارد و قیمت کالا در بهشهر با برخی از فروشگاه‌های گران تهران برابری می کند و به ناچار به شهرها و استان های همجوار برای خرید شب عید و حتی مایحتاج  روزمره با قیمت‌مناسب تر مراجعه می کنند.

همچنین این روزها مردم در آستانه شب عید توان برطرف کردن تمامی نیازهای خود را ندارند و از همین رو اقلام ضروری در اولویت خرید قرار می گیرد.

 

* فروکش کردن تب و تاب خرید شب عید در بازار

عظیمی یکی از بازاریان بهشهر در این باره و شور و شوق مردم برای خرید شب عید می گوید:  تب وتاب مردم برای خرید در بازار کاهش پیدا کرده و علی رغم اینکه بازار شلوغ و رفت و آمد در بازار بالاست، اما خبری از خرید مردم نیست و اکثر مردم به نگاه کردن به ویترین بسنده کرده و در برخی مواقع هم فقط قیمت‌می پرسند.

وی بر این اعتقاد است که با توجه به شلوغ بودن پاساژها و فروشگاه‌ها، مشکلات اقتصادی و معیشتی و افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها مردم را از خرید منصرف کرده و بازار بهشهر را به نمایشگاهی برای بازديد بسیاری از مردم تبدیل کرده و بیشتر مردم خرید اینترنتی بی کیفیت و خرید از شهرها و استان های همجوار را ترجیح می دهند و همچنان دست مان خالی و بازارمان کساد است.

این بازاری بهشهری گفت: از قدیم‌گفته اند” مرغ همسایه غاز است” و متاسفانه این روزها شهروندان بهشهری علی رغم اجناس با کیفیت و تنوع مناسب در بازار بهشهر ، خرید از این بازار را تجربه نمی کنند.

 

* تخفیف های غیر واقعی معضل بزرگ برای خرید

 

محمدنژاد از شهروندان بهشهری هم با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها، قدرت خرید مردم را به شدت کاهش داده است، گفت: در سال‌های گذشته وضعیت معیشت بسیار بهتر بود و قدرت انتخاب کالاهای بیشتری داشتیم، اما اکنون توان خرید بسیار پایین و اندک است.

وی افزود:  تخفیف‌ ها و قیمت‌های ریز و درشت غیر واقعی در برخی از فروشگاهها از دیگر معضلاتی است که وجود دارد و با تبلیغات رنگارنگ افراد را به سمت فروشگاه می کشند و در داخل فروشگاه با قیمت های دیگری روبرو می شویم و قیمت های واقعی وجود ندارد.

این شهروند بهشهر گفت: متاسفانه نظارت دقیقی بر بازار وجود ندارد و نظارت بسیار کمرنگ است و  برخی از فروشگاه‌ها قیمت های سرسام آوری ارائه می کنند که حتی از قیمت کالای فروشگاه‌های گران قیمت‌تهران هم بالاتر است و مردم واقعا قدرت خرید ندارند و برخی دیگر هم به دلیل نداشتن قیمت فروش بر روی محصولات هر قیمتی که دلشان بخواهد می گویند و به نوعی براساس تیپ و ظاهر افراد قیمت گذاری می کنند.

 

* بازارهای عید بهشهر شلوغ اما قیمت ها سرسام آور

اصغری از دیگر شهروندان بهشهری هم با بیان اينکه تنوع اجناس در بازار کم است، اظهار کرد: ترجیح می دهیم برای بسیاری از خریدها و از جمله خرید شب عید به استان های همجوار و شهرهای همجوار برویم‌که هم تنوع بالایی دارند و هم‌نسبت به بازار بهشهر، قیمت ها ارزان تر است.

وی افزود: بازار و فروشگاهها در بهشهر این روزها در آستانه شب عید شلوغ است، اما قیمت‌ها سرسام آور است و مردم تمایلی به خرید ندارند و من هم هنوز خریدی انجام نداده ام و ترجیح می دهم در هفته آخر منتهی به عید خریدم را از شهرهای همجوار با قیمت‌مناسب تری انجام دهم که دخل و خرج مان جور درآید.

در این اوضاع و احوال که مردم و بازاریان از وضعیت خرید و فروش ناراضی اند، انتظار است که اصناف پای کار آمده و شرایط را برای همگان آسان کنند و نظارت بیشتری بر بازار و قیمت ها داشته باشند و بارایان‌منصف تشویق شوند و یا شهرداری و شورای اسلامی شهر همت کنند که شرایطی فراه کنند که خرید از بازار شهرمان به نفع شهر و شهروندان شده و برای شهر و شهروندان درآمد زایی شود.

نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *

اخرین اخبار